Konfiguracja urządzenia GPS

Nawigacje GPS umożliwiają mnóstwo różnego rodzaju ustawień. Dotyczy to zarówno samego urządzenia jak i specyfikacji samej mapy. Odpowiednia konfiguracja zwiększa funkcjonalność urządzenia i ułatwia jego obsługę.

Podstawową rzeczą jaką powinniśmy się zająć po zakupie nowego urządzenia to odpowiednie ustawienie kontrastu wyświetlacza. Ważne aby wyświetlane na nawigacji komunikaty były dobrze widoczne. Zbyt mały kontrast może sprawić, iż promienie słoneczne uniemożliwią zobaczenie czegokolwiek. Niestety nie wszystkie urządzenia pozwalają na zmianę ustawień wyświetlacza.

Kolejną istotną rzeczą jaką powinniśmy ustawić jest głośność wypowiadanych komend. Zbyt głośne ustawienia mogą nas rozpraszać w czasie jazdy, z drugiej strony zbyt niski poziom głośności może spowodować, że przegapimy jakiś zakręt. Jeśli urządzenie daje takie możliwości powinniśmy wybrać taki głos lektora, który nam najbardziej odpowiada. Nie ma chyba nic gorszego niż wysłuchiwanie w czasie długotrwałej jazdy poleceń wypowiadanych przez irytującego nas pilota.

Ważne jest również odpowiednie ustawienie komunikatów. Zdecydowana większość map daje nam możliwość ustawienia w jakiej odległość od skrzyżowania mamy być powiadomieni o konieczności skrętu. W większości przypadków ustawienia fabryczne są odpowiednie, jeśli jednak dużo wcześniej wolimy wiedzieć o zbliżającym się manewrze skrętu, powinniśmy zagłębić się w ustawienia urządzenia.