Szybkość nawiązywania połączenia z satelitą GPS

Podróżując po nieznanych nam trasach samochodowa nawigacja GPS jest bardzo przydatnym urządzeniem. Nie musimy przed podróżą spędzać wielu godzin na planowaniu trasy podróży. Podczas jazdy nie musimy co chwilę zatrzymywać się sprawdzając na tradycyjnej mapie czy aby na pewno dobrze skręciliśmy na ostatnim skrzyżowaniu. Urządzenie pozwala kupić się wyłącznie na obserwowaniu obowiązujących znaków i nad bezpieczeństwem jazdy, pilotowanie trasy pozostawiając lektorowi nawigacji.

Czasami jednak urządzenie może mieć problem z nawiązaniem łączności z satelitą. Może to być związane z trudnościami odnalezienia aktualnego położenia satelitów, bądź też różnego rodzajami zakłóceń. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko. Zwłaszcza w przypadku gdy podróżujemy w dużym mieście gdzie, gdzie jest dużo skrzyżowań. Po zgubieniu sygnału, jego ponowne odnalezienie przez nawigację może chwilę potrwać. W tym czasie może się okazać, że właśnie przegapiliśmy jakiś zakręt. Nawet po odnalezieniu sygnału, ponowne wytyczenie trasy biorąc pod uwagę nowe położenie może potrwać chwilę.

Na szczęście nawigacje są wyposażone w różne systemy przyspieszające zarówno odnajdywanie sygnału jak i wyznaczanie trasy. Jednym z takich rozwiązań jest na przykład zapamiętywanie położenia satelitów, w momencie przerwania połączenie. W ten sposób ich ponowne odnalezienie trwa tylko chwilę. Ponadto nawet gdy urządzenie nie ma łączności z satelitą istnieje możliwość przeglądania map, co sprawia iż nawigacja może zostać użyta jako zwykła mapa. Wynika to z tego iż mapy są w pamięci urządzenia, łączność z satelitą umożliwia tylko określenie bieżącego położenia samochodu.